O'zbekiston-AQSh: $100 mlrd lik bitim
2024-yil 6-noyabrda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh Savdo vaziri Govard Lutnik ishtirokida bo'lib o'tgan davra suhbat davomida ikki tomonlama shartnomalarning keng qamrovli paketi imzolandi. AQSh Prezidenti Donald Tramp erishilgan kelishuvlarni "ajoyib savdo-iqtisodiy bitim" deb atadi.
Amerika rahbarining bayonotiga ko'ra, O'zbekiston yaqin uch yil ichida taxminan $35 mlrd va keyingi o'n yil davomida $100 mlrd dan ortiq mablag'ni asosiy Amerika sanoat tarmoqlariga investitsiya qiladi.
Hamkorlikning asosiy yo'nalishlari quyidagilarni o'z ichiga oladi:
• Nodir yer elementlari — Geologiya vazirligi Denali Exploration Group va Rekonstruksiya hamda Rivojlantirish Fondi Re Element Technologies bilan tuzgan shartnomalar strategik ahamiyatga ega materiallarni ishlab chiqarish va ishlab chiqarish istiqbollarini ochadi
• Aviatsiya — Uzbekistan Airways Boeing 787-9 Dreamliner samolyotlariga qat'iy buyurtmasini 14 tadan 22 tagacha kengaytirdi, bu milliy aviakompaniyaning mintaqaviy va xalqaro yo'nalishlardagi mavqeini mustahkamlaydi
• Raqamli texnologiyalar — Raqamli texnologiyalar vazirligi va Palo Alto Networks sun'iy intellekt sohasida hamkorlikni kengaytirishga kelishdi, bu iqtisodiyotning raqamli transformatsiyasini tezlashtiradi
• Suvni tejovchi texnologiyalar — Qishloq xo'jaligi vazirligi Valmont Industries bilan tuzgan shartnomasi mintaqa suv balansi uchun muhim ahamiyatga ega zamonaviy sug'orish yechimlarini joriy etishga qaratilgan
• Infratuzilma — Flowserve kompaniyasi bilan nasos stantsiyalarini modernizatsiya qilish bo'yicha shartnoma suv ta'minoti samaradorligini oshiradi
• Agrosanoat — Datacrop va Luis Dreyfus Company orqali soya va uni yetkazib berish, shuningdek, "O'zsanoateksport" va Cargill orqali o'zbek paxtasini eksport qilish bo'yicha shartnomalar imzolandi
Tramp Prezident Mirziyoyevga konstruktiv hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirdi va ikki mamlakat o'rtasida uzoq muddatli, o'zaro manfaatli munosabatlar kutilishini ta'kidladi.

Узбекистан и США: сделка на $100 млрд
6 ноября 2024 года в ходе круглого стола с участием президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и министра торговли США Говарда Латника был подписан масштабный пакет двусторонних соглашений. Президент США Дональд Трамп назвал достигнутые договорённости «невероятной торгово-экономической сделкой».
Согласно заявлению американского лидера, Узбекистан инвестирует около $35 млрд в течение ближайших трёх лет и более $100 млрд в последующие десять лет в ключевые американские отрасли.
Ключевые направления сотрудничества включают:
• Редкоземельные элементы — соглашения Мингеологии с Denali Exploration Group и Фонда реконструкции с Re Element Technologies открывают перспективы для разработки и производства стратегически важных материалов
• Авиация — Uzbekistan Airways расширила твёрдый заказ на Boeing 787-9 Dreamliner с 14 до 22 воздушных судов, что укрепит позиции национального авиаперевозчика на региональных и международных маршрутах
• Цифровые технологии — Минцифры и Palo Alto Networks договорились о расширении сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, что ускорит цифровую трансформацию экономики
• Водосберегающие технологии — соглашение Минсельхоза с Valmont Industries направлено на внедрение современных ирригационных решений, критически важных для водного баланса региона
• Инфраструктура — контракт на модернизацию насосных станций с компанией Flowserve повысит эффективность водоснабжения
• Агропромышленность — заключены контракты на поставку соевых бобов и шрота через Datacorp и Luis Dreyfus Company, а также на экспорт узбекского хлопка через «Узсаноатэкспорт» и Cargill
Трамп выразил благодарность президенту Мирзиёеву за конструктивное сотрудничество, подчеркнув ожидания долгосрочных и взаимовыгодных отношений между двумя странами.