2025-yil 21-noyabrda S&P Global Ratings O'zbekiston Respublikasining xorijiy va milliy valyutadagi uzoq muddatli suveren kredit reytinglarini 'BB-' darajasidan 'BB' darajasiga ko'tardi. Reyting bo'yicha prognoz barqaror deb belgilandi, bu mamlakatning barqaror iqtisodiy o'sishi va tashqi hamda byudjet qarzining o'sish xavflari o'rtasidagi muvozanatni aks ettiradi.​
Qisqa muddatli reytinglar avvalgi 'B' darajasida tasdiqlandi, o'tkazish va konvertatsiya qilish xavfi bahosi esa 'BB-' darajasidan 'BB+' darajasiga ko'tarildi. Bu xalqaro agentlik tomonidan O'zbekistonning suveren reytingini so'nggi yetti yil ichida birinchi marta oshirishi bo'lib, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda sezilarli yutuqlarga erishilganligidan dalolat beradi.​
Agentlik qarorига ta'sir qilgan asosiy omillar:
• Barqaror iqtisodiy o'sish va iqtisodiyotda tizimli islohotlarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi
• Mamlakatning xalqaro valyuta zaxiralarining sezilarli mustahkamlanishi, jumladan, oltin qazib olish hisobiga
• Davlat qarzining qulay profili va imtiyozli moliyalashtirishning ustunligi (tashqi qarzning 84% konsessiya shartlarida)
• Pul-kredit siyosatining samaradorligini oshirish va bank sektorida dollarlashuv darajasining bosqichma-bosqich kamayishi
S&P tahlilchilari O'zbekiston bank sektori barqarorlikni namoyon etayotganini va rivojlanish uchun qulay istiqbolga ega ekanligini ta'kidlaydilar. Moliyaviy inklyuziyaning past darajasi va chakana kreditlashning cheklangan kirib borishi yaqin yillarda bank biznesini yanada kengaytirish uchun katta imkoniyatlar yaratadi.​
Barqaror prognoz agentlikning kuchli iqtisodiy o'sish va boshqariladigan davlat qarzi darajasi byudjet va tashqi kamomadning kengayishi xavflarini qoplaydi degan kutishini aks ettiradi. Byudjet va tashqi kamomadlar iqtisodiy o'sish sur'atlariga zarar yetkazmasdan qisqarishı sharti bilan reytingni yanada oshirish mumkin.​
Yangiliklar 06-11-2025
O'zbekiston-AQSh: $100 mlrd lik bitim
O'zbekiston va amerikalik kompaniyalar o'rtasida $100 mlrd dan ortiq qiymatdagi shartnomalar imzolandi

21 ноября 2025 года S&P Global Ratings повысило долгосрочные суверенные кредитные рейтинги Республики Узбекистан по обязательствам в иностранной и национальной валюте с уровня «BB-» до «BB». Прогноз по рейтингу определён как стабильный, что отражает сбалансированность между устойчивым экономическим ростом страны и рисками увеличения внешнего и бюджетного долга.
Краткосрочные рейтинги подтверждены на прежнем уровне «B», а оценка переводного и конвертационного риска повышена до «BB+» с предыдущего уровня «BB-». Это первое повышение суверенного рейтинга Узбекистана международным агентством за последние семь лет, что свидетельствует о значительном прогрессе в проведении экономических реформ.
Ключевые факторы, повлиявшие на решение агентства:
Устойчивый экономический рост и успешная реализация структурных реформ в экономике
Существенное укрепление международных валютных резервов страны, в том числе благодаря золотодобыче
Благоприятный профиль государственного долга с преобладанием льготного финансирования (84% внешнего долга на концессионных условиях)
Повышение эффективности денежно-кредитной политики и постепенное снижение уровня долларизации в банковском секторе
Аналитики S&P отмечают, что банковский сектор Узбекистана демонстрирует устойчивость и имеет благоприятные перспективы развития. Низкий уровень финансовой инклюзии и проникновения розничного кредитования создают значительный потенциал для дальнейшего расширения банковского бизнеса в ближайшие годы.
Стабильный прогноз отражает ожидание агентства, что сильный экономический рост и управляемый уровень государственного долга будут компенсировать риски возможного расширения бюджетного и внешнего дефицита. Дальнейшее повышение рейтинга возможно при условии сокращения бюджетного и внешнего дефицита без ущерба для темпов экономического роста.