Fitch O'zbekistonning kredit reytingini BB darajasiga oshirdi
Yuksaltirish asosiy omillari tizimli o'zgarishlarning tezlashishi, ta'sirchan iqtisodiy o'sish sur'atlari va mamlakatning moliyaviy barqarorligining mustahkamlanishini o'z ichiga oladi. Agentlik baholashicha, reyting davlat qarzining past darajasi, sezilarli tashqi va fiskal zaxiralar, shuningdek iqtisodiy o'sishning kuchli salohiyatini aks ettirishda davom etmoqda.
Hukumatning fiskal intizomi alohida e'tiborga loyiq — 2023 yilda konsolidatsiyalangan byudjet taqchilligi YaIM ning 3% ni tashkil etdi, bu dastlabki 4% prognozlaridan sezilarli darajada yaxshi. Fitch taqchillikning ham 2025, ham 2026 yillarda 3% darajasida saqlanishini prognoz qilmoqda, bu byudjet siyosatining barqarorligini ko'rsatmoqda.
Agentlik shuningdek davlat korxonalarini isloh qilishdagi yutuqlarni yuqori baholadi, bu operatsion mustaqillikni oshirish va korporativ boshqaruvni yaxshilashga qaratilgan. 2024 yilda energetika tariflarini liberallashtirish va subsidiyalarni qisqartirish kutilganidan yaxshiroq fiskal natijalarga olib keldi.
Iqtisodiy istiqbollar ta'sirchan bo'lib qolmoqda — Fitch O'zbekiston iqtisodining joriy va keyingi yilda 6,3% ga o'sishini kutmoqda. Bu respublikaning mintaqadagi eng dinamik rivojlanayotgan iqtisodiyotlardan biri sifatidagi maqomini tasdiqlaydi.
Shuni ta'kidlash muhimki, reytingni oshirish yagona hodisa emas — ilgari O'zbekistonga ijobiy baho Moody's va S&P kabi boshqa yetakchi xalqaro agentliklar tomonidan berilgan, ular ham mamlakat kredit reyting prognozini "Barqaror"dan "Ijobiy"ga ko'rib chiqdilar.
Portfolio Investments jamoasi O'zbekiston Respublikasini ushbu muhim yutuq bilan samimiy tabriklaymiz! Kredit reytingining oshirilishi xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi ufqlarni ochadi, qarz olish narxini pasaytiradi va xalqaro investitsiya hamjamiyatining mamlakat iqtisodiyotiga ishonchini mustahkamlaydi. Biz O'zbekistonning investitsiya landshaftining bir qismi bo'lishdan faxrlanamiz va respublikaning global kapital bozorlaridagi keyingi gullab-yashashiga ishonamiz.

Узбекистан выходит на новый уровень инвестиционной привлекательности — одно из ведущих мировых рейтинговых агентств Fitch Ratings официально повысило долгосрочный кредитный рейтинг республики с уровня BB- до BB. Стабильный прогноз подтверждает последовательность реформ и устойчивость макроэкономической политики государства.
Ключевые факторы апгрейда включают ускорение структурных преобразований, впечатляющие темпы экономического роста и укрепление финансовой устойчивости страны. По оценкам агентства, рейтинг продолжает отражать низкий уровень государственного долга, существенные внешние и фискальные резервы, а также сильный потенциал экономического роста.
Особого внимания заслуживает фискальная дисциплина правительства — дефицит консолидированного бюджета в 2023 году составил 3% ВВП, что значительно лучше первоначальных прогнозов в 4%. Fitch прогнозирует сохранение дефицита на уровне 3% как в 2025, так и в 2026 году, что демонстрирует устойчивость бюджетной политики.
Агентство также высоко оценило прогресс в реформировании государственных предприятий, направленный на повышение операционной независимости и улучшение корпоративного управления. Либерализация энергетических тарифов и сокращение субсидий в 2024 году привели к лучшим, чем ожидалось, фискальным результатам.
Экономические перспективы остаются впечатляющими — Fitch ожидает роста экономики Узбекистана на 6,3% как в текущем, так и в следующем году. Это подтверждает статус республики как одной из наиболее динамично развивающихся экономик региона.
Важно отметить, что повышение рейтинга не является единичным событием — ранее позитивные оценки Узбекистану выставили и другие ведущие международные агентства, включая Moody's и S&P, которые также пересмотрели прогноз по кредитному рейтингу страны со «Стабильного» на «Позитивный».
Команда Portfolio Investments сердечно поздравляет Республику Узбекистан с этим значительным достижением! Повышение кредитного рейтинга открывает новые горизонты для привлечения иностранных инвестиций, снижает стоимость заимствований и укрепляет доверие международного инвестиционного сообщества к экономике страны. Мы гордимся быть частью инвестиционного ландшафта Узбекистана и уверены в дальнейшем процветании республики на глобальных рынках капитала.