Fitch O'zbekistonning kredit reytingini BB darajasiga oshirdi
Yuksaltirish asosiy omillari tizimli o'zgarishlarning tezlashishi, ta'sirchan iqtisodiy o'sish sur'atlari va mamlakatning moliyaviy barqarorligining mustahkamlanishini o'z ichiga oladi. Agentlik baholashicha, reyting davlat qarzining past darajasi, sezilarli tashqi va fiskal zaxiralar, shuningdek iqtisodiy o'sishning kuchli salohiyatini aks ettirishda davom etmoqda.
Hukumatning fiskal intizomi alohida e'tiborga loyiq — 2023 yilda konsolidatsiyalangan byudjet taqchilligi YaIM ning 3% ni tashkil etdi, bu dastlabki 4% prognozlaridan sezilarli darajada yaxshi. Fitch taqchillikning ham 2025, ham 2026 yillarda 3% darajasida saqlanishini prognoz qilmoqda, bu byudjet siyosatining barqarorligini ko'rsatmoqda.
Agentlik shuningdek davlat korxonalarini isloh qilishdagi yutuqlarni yuqori baholadi, bu operatsion mustaqillikni oshirish va korporativ boshqaruvni yaxshilashga qaratilgan. 2024 yilda energetika tariflarini liberallashtirish va subsidiyalarni qisqartirish kutilganidan yaxshiroq fiskal natijalarga olib keldi.
Iqtisodiy istiqbollar ta'sirchan bo'lib qolmoqda — Fitch O'zbekiston iqtisodining joriy va keyingi yilda 6,3% ga o'sishini kutmoqda. Bu respublikaning mintaqadagi eng dinamik rivojlanayotgan iqtisodiyotlardan biri sifatidagi maqomini tasdiqlaydi.
Shuni ta'kidlash muhimki, reytingni oshirish yagona hodisa emas — ilgari O'zbekistonga ijobiy baho Moody's va S&P kabi boshqa yetakchi xalqaro agentliklar tomonidan berilgan, ular ham mamlakat kredit reyting prognozini "Barqaror"dan "Ijobiy"ga ko'rib chiqdilar.
Portfolio Investments jamoasi O'zbekiston Respublikasini ushbu muhim yutuq bilan samimiy tabriklaymiz! Kredit reytingining oshirilishi xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun yangi ufqlarni ochadi, qarz olish narxini pasaytiradi va xalqaro investitsiya hamjamiyatining mamlakat iqtisodiyotiga ishonchini mustahkamlaydi. Biz O'zbekistonning investitsiya landshaftining bir qismi bo'lishdan faxrlanamiz va respublikaning global kapital bozorlaridagi keyingi gullab-yashashiga ishonamiz.

Uzbekistan reaches a new level of investment attractiveness — one of the world's leading rating agencies, Fitch Ratings, has officially upgraded the republic's long-term credit rating from BB- to BB. The stable outlook confirms the consistency of reforms and the sustainability of the government's macroeconomic policy.
Key factors driving the upgrade include accelerated structural transformation, impressive economic growth rates, and strengthening of the country's financial resilience. According to the agency's assessment, the rating continues to reflect low government debt, substantial external and fiscal buffers, as well as strong potential for economic growth.
The government's fiscal discipline deserves special attention — the consolidated budget deficit in 2023 reached 3% of GDP, significantly better than the initial forecast of 4%. Fitch projects the deficit will remain at 3% in both 2025 and 2026, demonstrating the sustainability of budgetary policy.
The agency also highly praised progress in reforming state-owned enterprises, aimed at increasing operational independence and improving corporate governance. Energy tariff liberalization and subsidy reductions in 2024 led to better-than-expected fiscal outcomes.
Economic prospects remain impressive — Fitch expects Uzbekistan's economy to grow by 6.3% in both the current and following year. This confirms the republic's status as one of the most dynamically developing economies in the region.
It's important to note that the rating upgrade is not an isolated event — previously, positive assessments of Uzbekistan were provided by other leading international agencies, including Moody's and S&P, which also revised the country's credit rating outlook from "Stable" to "Positive".
The Portfolio Investments team warmly congratulates the Republic of Uzbekistan on this significant achievement! The credit rating upgrade opens new horizons for attracting foreign investment, reduces borrowing costs, and strengthens the international investment community's confidence in the country's economy. We are proud to be part of Uzbekistan's investment landscape and confident in the republic's continued prosperity in global capital markets.