Osiyo Taraqqiyot Banki (OTB) mintaqaning rivojlanayotgan mamlakatlari uchun iqtisodiy o'sish prognozlarini qayta ko'rib chiqqan «Osiyo taraqqiyoti sharhi» hisobotining sentyabr nashrini taqdim etdi . AQSh savdo tariflarining oshishi va xalqaro savdo shartnomalarining o'zgarishi bilan bog'liq global noaniqlikka qaramay, O'zbekiston makroiqtisodiy ko'rsatkichlarning barqarorligini namoyish etdi .
OSIБ prognozining asosiy ko'rsatkichlari:
O'zbekistonning YaIM o'sishi 2025 yilda 6,6% darajasida prognoz qilinmoqda, 2026 yilda esa 6,7% gacha tezlashishi kutilmoqda
Osiyo-Tinch okeani mintaqasining o'sish sur'atlari pastga tomon tuzatildi: 2025 yilda 4,8% (aprel prognozidagi 4,9% o'rniga) va 2026 yilda 4,5%
Markaziy Osiyo va Qafqaz mamlakatlari uchun 2025 yilga prognoz 5,5% gacha oshirildi, biroq 2026 yilga prognoz uglevodorodlar qazib olishning kutilayotgan qisqarishi tufayli 4,9% gacha pasaytirildi
O'zbekiston uchun prognozning saqlanib qolishi 2025 yilning birinchi yarmida kutilganidan kuchliroq o'sish sur'atlari bilan izohlanadi, bu yilning ikkinchi yarmida iqtisodiy faollikning sekinlashishi ehtimolini qoplashi mumkin . OTB bosh iqtisodchisi Albert Park jahon savdosining rekord darajadagi noaniqlik sharoitida makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash va mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish muhimligini ta'kidladi .
Xavf omillari orasida AQSh savdo siyosati, Xitoy bilan davom etayotgan muzokaralar, geosiyosiy keskinlik va moliyaviy bozorlar o'zgaruvchanligi mavjud .

АБР подтвердил прогноз роста экономики Узбекистана
Азиатский банк развития (АБР) представил обновлённый сентябрьский выпуск отчёта «Обзор развития Азии», в котором пересмотрел прогнозы экономического роста для развивающихся стран региона . Несмотря на глобальную неопределённость, связанную с повышением торговых пошлин США и изменением международных торговых соглашений, Узбекистан продемонстрировал устойчивость макроэкономических показателей .
Ключевые показатели прогноза АБР:
• Рост ВВП Узбекистана в 2025 году прогнозируется на уровне 6,6%, а в 2026 году ожидается ускорение до 6,7%
• Темпы роста Азиатско-Тихоокеанского региона скорректированы в сторону снижения: 4,8% в 2025 году (против апрельского прогноза 4,9%) и 4,5% в 2026 году
• Для стран Центральной Азии и Кавказа прогноз на 2025 год повышен до 5,5%, однако на 2026 год снижен до 4,9% из-за ожидаемого сокращения добычи углеводородов
Сохранение прогноза для Узбекистана объясняется более сильными, чем ожидалось, темпами роста в первой половине 2025 года, которые компенсируют возможное замедление экономической активности во втором полугодии . Главный экономист АБР Альберт Парк подчеркнул важность сохранения макроэкономической устойчивости и углубления региональной интеграции в условиях рекордной неопределённости мировой торговли .
Факторы риска включают торговую политику США, продолжающиеся переговоры с Китаем, геополитическую напряжённость и волатильность финансовых рынков .